Kineski znanstvenici objavili su kako su po prvi put u povijesti uspjeli klonirati dva majmuna koristeći tehniku kojom bi se moglo stvoriti stotine identičnih primata, a moguće i identična ljudska bića. Iako neki ovo vide kao velik korak prema stvaranju ljudi ‘krojenih po mjeri’, Kinezi opovrgavaju da imaju cilj klonirati ljude, već da su majmune klonirali samo u znanstvene svrhe.
Koristeći istu metodu kojom je stvorena ovca Dolly, znanstvenici su izvijestili kako bi mogli stvoriti genetski iste majmune koje bi koristili pri istraživanju ljudskih bolesti.
Dugorepi makaki Zhong Zhong i Hua Hua na svijet su došli u Institutu za neuroznanost Kineske akademije znanosti tako što su znanstvenici koristili DNK iz stanice vezivnog tkiva fetusa.
Nakon što su DNK prenijeli u doniranu jajnu stanicu iz koje je uklonjena jezgra, korišteno je genetsko reprogramiranje kako bi se uklonili geni koji bi inače spriječili daljnji razvoj embrija.
Voditelj istraživačkog tima dr. Qiang Sun kazao je kako su pokušali nekoliko različitih metoda, no samo je jedna upalila.
– Puno puta smo pogriješili prije nego smo našli uspješan način da kloniramo majmuna. Sada ćemo moći stvoriti modele na kojima ćemo istraživati bolesti mozga, karcinom, poremećaje imuniteta i metabolizma i omogućiti nam da testiramo djelotvornost lijekova prije kliničkog korištenja.
Kineski znanstvenici su javno objavili rezultate svog rada nakon što je postalo jasno kako je prošla kritična faza razvoja i da će majmuni preživjeti. Klonirani majmuni se sada hrane na bočicu i dobro se razvijaju.
/jutarnji.hr./