Vukovar se danas prisjeća najtežeg dana u novijoj povijesti kada je 1991., nakon 87 dana herojskog otpora, 18. studenog slomljena obrana grada koji su potom okupirali JNA i srpske paravojne postrojbe počinivši brojne zločine nad civilima i braniteljima u razrušenom gradu.
Tijekom gotovo tromjesečne agresije bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi na Vukovar 1991. godine ubijeno je i poginulo najmanje 2717 hrvatskih branitelja i civila, oko 22.000 Vukovaraca je završilo u višegodišnjem progonstvu, a nekoliko tisuća branitelja i civila prošlo je kroz srpske koncentracijske logore, iz kojih se njih više od 300 nije nikada vratilo, piše Hina.
Na popisu zatočenih i nestalih osoba iz Domovinskog rata još se nalaze imena više od 350 branitelja i civila, kojima se svaki trag gubi u ratnom Vukovaru u jesen 1991. godine.
Iako su borbe i sukobi u Vukovaru i njegovoj okolici počeli prije, kao datum početka bitke obično se navodi 25. kolovoza 1991., kada su bivša JNA i srpske paravojne postrojbe krenule u opći tenkovsko-pješački napad s namjerom da taj grad zauzmu najduže za tjedan dana.
Danas oko 120 000 domoljuba iz cijele Hrvatske i dijaspore prošlo je u koloni sjećanja ulicama Grada Vukovara, kao spomen na 18. studenoga 1991. godine kada je slomljena obrana toga grada.
Kolonu sjećanja predvodili su branitelji Vukovara s članovima obitelji zatočenih, nestalih, poginulih i umrlih branitelja te pripadnici policije koji su branili Vukovar 1991, a u njoj su i predsjednici Hrvatskog sabora i Vlade Gordan Jandroković i Andrej Plenković te izaslanik predsjednika Hrvatske Orsat Miljenić, prenosi Hina.