Bez obzira na vremenske (ne)prilike, jedan godišnji posao u Posavini nikada ne kasni – pečenje rakije. Oduvjek je to bio veseo događaj, drag svima.
Poput francuskog šampanjca i talijanske gorgonzole zasigurno i posavska rakija trebala bi imati zaštićenu oznaku zemljišnog podrijetla tj. da se može peći samo u Posavini i to od voća uzgojenog na tom prostoru. .
Tradicija pečenja rakije postoji od kada je i Posavine. Rakija, ili šljiva, je cijenjeni posavski napitak u stvari je piće kojim se izražava dobrodošlica, daruje prijateljima, uzimanje u umjerenim količinama, tvrde znalci, dobro je za zdravlje, ali, i za dobro raspoloženje.
A njega ne nedostaje kada se peče rakija jer taj „zahtjevan“ zadatak potraje i danima. Gotovo je to društveni događaj jer procedura pečenja okupi prijatelje, poznanike, čak i rodbinu.
Jačina rakije se mjeri tzv. gradima tj. “na grade”
(Gradus je riječ iz latinskoga jezika a znači, korak, stupanj, tom riječi se izražava mjerenje kutova i lukova, temperature, jačine alkohola i(li) tekućine uopće.
Glagol gradirati znači mjeriti i obilježavati stupnjeve.)
Otud je naziv i za spravicu grad u značenju mjeritelja jakosti rakije. Kako je narod sve povezao pjesmom i latinizmi su u njoj našli mjesto:
Dođi dragi i ponesi grade
da mi svoje gradiramo jade.
Tradicija u pečenju rakije i ove godine je na više mjesta obilježena u Krepšiću. Nažalost o tim događajima do urednika ovog portala nije stigla do sada nijedna slika.
Iz tog razloga ispod objavljujem video na tu temu koji je u Krepšiću snimljen 2010 godine. Bio je od Youtube nekoliko godina zatvoren za javnost (aut. prava- Braća Begić) sada je opet vidljiv. Video ima značajnih 170 000 klikova.
Primjećujem; Bili smo dost mlađi, vrijeme to baš neumoljivo teče, dok neki od dragi nam osoba na tom videu nažalost više nisu među nama.